EN DE

Apolinarski Group

Jesteśmy grupą kaskaderów konnych wykonujących pokazy ułańskie, pokazy woltyżerki kozackiej oraz western. Grupa ta powstała w roku 2002 z inicjatywy Pawła Apolinarskiego, a jej siedziba znajduje się Bukówcu Górnym w gminie Włoszakowice.

Apolinarski GroupApolinarski Group Apolinarski Group Apolinarski Group Apolinarski Group Apolinarski Group

Zespół kaskaderów tworzy dziesięcioro członków. Należą do nich: Krzysztof Lipowy, Marcin Szulc, Hieronim Apolinarski, Krzysztof Lutomski, Daniel Nowaczyk, Mariusz Grygiel, Daniel Blask, Sebastian Blask oraz Paweł Apolinarski. Pochodzą oni z Bukówca Górnego, z Leszna i ze Święciechowy. Podstawą ich wspólnej pracy jest pasja i zamiłowanie do koni. To właśnie one stanowią najważniejszy element zespołu. Grupa posiada 12 koni biorących udział w pokazach.

Szafirowy nocny połysk.

Jak wysłowić konia czerń,

jak wyśpiewać czerwień krwi.

Wszystko jedno, skąd ten śpiew.

Potrącona struno, dzwoń

– czarny koń, czerwona krew.

Boki sobie cierniem raniąc

wspina się gorący koń nad otchłanią.

 

Paweł Apolinarski – założyciel grupy – całe życie związany był z końmi i nimi się pasjonował, stąd nawet kształcił się właśnie pod tym kątem. Ukończył technikum rolnicze o specjalizacji: chów, hodowla i użytkowanie koni. Jest także instruktorem jazdy konnej. Służył w Szwadronie Kawalerii Wojska Polskiego i tam zdobył patent masztalerza kawalerzysty. Z powodzeniem brał również udział w zawodach w powożeniu, w konkurencji western oraz military. Jednak prawdziwą pasją okazała się właśnie kaskaderka konna.

Koń czarniejszy jest od smoły.

Potrącona struna drży.

Do rozwinięcia Apolinarski Group niewątpliwie przyczynił się Olek Jurczyszyn z Kijowa prowadzący Ukrainian Cossacks, jedną z najbardziej znanych na świecie grup kaskaderskich, wykonujących woltyż kozacki. Zawdzięczmy mu pomoc w kwestiach merytorycznych dotyczących warsztatu pracy. Jesteśmy mu wdzięczni za wkład i zaangażowanie w rozwoj naszego zespołu.

Apolinarski Group Apolinarski Group Apolinarski Group Apolinarski Group