EN DE

historyczne pokazy ułańskie

Początek XIII wieku to okres, w którym poraz pierwszy Europa musiała stawić czoła najazdowi ze wschodu. Na ziemiach polskich rok 1241 był pierwszą datą oznaczającom początek długich kontaktów Państwa Polskiego i Złotej Ordy. Powodzenia wojenne mongołowie zawdzięczali nie tylko liczebności własnej armii ale także taktyce nie znanej rycerskiej Europie. Przewage nad przeciwnikiem dawało im również zastosowanie rozpoznania wojsk nieprzyjaciela.

tatarzy tatarzy tatarzy tatarzy tatarzy tatarzy

Do generalnego starcia Tatarów z rycerstwem polskim dochodzi 9 kwietnia 1241 roku na polach nieopodal Legnicy. Książe Henryk Pobożny dowodząc siła polskimi doznaje porażki.

My jednak zaprezentujemy Państwu  fragment przygotowań to tej batalii. Jak już wspominałem tatarzy stosowali rozpoznanie jako element walki. Podjazd wysłany przez Mongołow pod Legnice niespodziewanie trafia na polskie straże. Dochodzi do błyskawicznej potyczki najeźdźców z polskimi piechurami.

W naszej konfrontacji mimo, że stosunkowu krótkiej (ok. 20min bo tyle mogła trwać potyczka zaskoczonej piechoty z jazdą) zaprezentujemy cały kunszt jeździecki Nomadów. Użyjemy zatem również słynnych łuków refleksyjnych szeroko stosowanych na wschodzie. Podczas walki będzie można zobaczyc efektowne upadki z konia jak równiez przewracanie rumaka w galopie.

 

Pochowaj mnie w stepie wnuku
wśród tatarskich koni
z ich dumnymi niegdyś grzywami i ogonami
o twardych jak głazy kopytach
tam gdzie kolejną wiosną
tabuny ruszają na świeże pastwiska
abym mógł bezustannie wędrować